Háttérben a budai Batthyány tér látképe szemből, a pesti Duna-partról. (Thaler Tamás fotója)

Opera és nemzet


Megnéztem-hallgattam a február 3-ai előadást a Magyar Nemzeti Galéria "A" épületének előadótermében - nagyon érdekes és értékes volt.

Idézem a Magyar Nemzeti Galéria honlapjának "Programnaptár" című oldalát:

2011. február 3., csütörtök 18.00
Szabadegyetemi előadás

A cigányzenétől a nemzeti operáig. A nemzeti zene a 19. században
S. Varga Pál irodalomtörténész, egyetemi tanár (Debreceni Egyetem) előadása

Helyszín: A épület, előadóterem
A szabadegyetemi előadásokon való részvétel ingyenes.


Az MNG honlapján olvasottakkal szemben az előadó Gombos László, az MTA Zenetudományi Intézet tudományos munkatársa volt. (S. Varga Pál irodalomtörténész, egyetemi tanár (Debreceni Egyetem) a következő - február 24-ei - összejövetel előadója lesz az MNG-ben!)

Múlt héten (febr. 10-én) aztán elmentem a Zenetudományi Intézetbe (I. Táncsics M. U. 7.) is, ahol egy remek hangversenyt hallgathattam (KIRÁLY Csaba zongorázta el Erkel: Magyar tánc, Mozart:Ariák és Liszt:Liebestraume, Waldesrauschen, Mephisto Waltz no.1 c. műveit), majd - nagy örömömre - megnéztem az "Opera és nemzet - Emlékkiállítás Erkel Ferenc születésének 200. évfordulóján" című nagyszerű kiállítást! Nagyon szép és igen gazdag a tárlat; a XIX. szd-i magyar zenei élet eseményei és személyiségei bemutatása mellett - ugyanúgy - a társművészetek pl. a színházművészet (e kettő sokáig majdnem ugyanaz volt!) fontos személyiségeiről, illetve a politikai élet szereplőiről (egészen az uralkodócsaládig) láthatók dokumentumok. Nagy élmény ez a kiállítás is!

A Nemzeti Színház (1840.)

Egy idézet a kiállítás 1. termét bemutató (az interneten olvasható) ismertetőszövegből:
"Sem a színház, sem az o-pera nem szenvedte meg a viharos évtizedeket, ellenkezőleg: mindkettő szerves részévé, tükrévé és alakítójává vált a korszak művelődés- és művészet-történetének."

MTA Zenetudományi Intézet Zenetörténeti Múzeuma

0 megjegyzés :

Megjegyzés küldése